Adatlap


Esettanulmány címe:
insight-2020CAD bevezetése a Garzon Bútor Zrt-nél
Az esettanulmányban szereplő ügyfél ágazati besorolása:
feldolgozóipar
Az esettanulmányban szereplő ügyfél piaci bemutatása - ágazat, cégméret, piaci körülmények, erőforrások:
A Garzon Bútor Zrt. a magyar bútoripar meghatározó szereplője. A cég székesfehérvári telephellyel végzi bútorok gyártását több mint 70 főt foglalkoztatva. A fő profil a projekteken van, ami lehet szálloda, iroda, étterem, könyvtár és akár egy üzlet berendezése is. Mindemellett a cég készít exportra standard konyhabútorokat is. A gyártáshoz modern lapszabász, élzáró és CNC gépeket is használnak, amelyek mind a belső hálózaton elérhetőek. A projektek egy része belföldön, kisebb része külföldön valósul meg. Lényeges szempont a gyártás és a szerelés jó előkészítése, hiszen a szerelés nem a telephelyen történik, hanem sok esetben a helyszínen, ahol a hiányzó alkatrészek pótlása körülményes.
A megoldandó üzleti probléma bemutatása:
A Garzon bútor Zrt. a projektek műszaki előkészítésének a problémájára keresett megoldást. A projektek általában egy ajánalti felhívással indulnak, ahol kezelni kell az esetlegesen kiadott ajánlatokat, a résztvevőket, a felhívásban közzétett sarokszámokat. Mindezek alapján el kell először dönteni, hogy a cég elindul a a pályázaton. Ehhez statisztikai adatoknak kell rendelkezésre állni, hogy meg lehessen becsülni, hogy az adott szegmensben mennyire tud a Garzon Bútor Zrt. jól teljesíteni. Továbbá szükség van egy nagyvonalú tervre, amit lehetőség szerint egy az ágazatra specializálódott szoftverrel kell elkészíteni, hogy az időráfordítást minimalizáljuk. Az ajánlati fázis után következik a megvalósítás, ahol a gyártmányterveket kell elkészíteni, amiből korábban kézzel készültek a CNC programok, ez időveszteséget és számos problémát okozott. Ezt mindenképp automatizálni kellett. A gyártás során minden esetben pontosan kell tudni, hogy melyik alkatrész hol van a gyártásban és a várható kiszállítás/szerelés időpontjára elkészül-e. Ehhez szükséges bevezetni egy gyártási visszajelentési rendszert. A szereléshez szükségesek szerelési rajzok, amelyeket a gyártmánytervekből kell tudni származtatni. Az egész projekten keresztül szükség van egy folyamatos költség kontrollingra. A projekt eredményeit számszerüsíteni kell tudni, valamint a későbbi döntések elősegítése miatt egy egységes BI rendszerbe kell foglalni az eredményeket.
Az alkalmazott megoldás bemutatása és a bevezetést követően elért üzleti előnyök:
A kihívásokra reagálva fontos volt észrevenni, hogy a Garzon Bútor Zrt-nél az egyedi és a széria gyártás párhuzamosan zajlik, ezeket egymással először harmonizálni kellett. A folyamatot úgy kellett átszervezni, hogy az egyedi gyártás útvonala is a széria gyártás mentén haladhasson. Ehhez a 2020 Technologies szállított 2020CAD, 2020 Genpos és 2020 insight szoftverkomponenseket. Az ajánalti előkészítés, nagyvonalú rajz már a 2020 CAD-ben készül, majd az ajánalt elfogadása esetén a műszaki kidolgozás a 2020 CAD-ben valósul meg, ahol felkerül minden megmunkálás, alapanyag a késztermékre. Minden alkatrész pontosan definiálásra kerül a folyamatosan karbantartott alapanyag törzs segítségével pontos képet kaphatunk az anyagszükségletről is. A gyártmányterv alapján automatikusan elkészül a darabjegyzék, munkaterv és minden CNC program. Ezzel jelentős időt takarítva meg, valamint csökkentve a kézi feldolgozással járó veszélyeket. Ez a módszer jelentősen csökkentette a gyártás során felmerült kérdéseket, valamint lerövidítette az előkészítési munkát. A gyártmányterv adatai alapján termelési terv készül, ami tartalmazza a rendelkezésre álló kapacitásokat, összevetve azokat a projektekhez és a széria gyártáshoz szükséges kapacitásokkal. Ezáltal sokkal hamarabb lehet reagálni az esetlegesen keletkező szük keresztmetszetek folodására. A bevezetés a Garzon bútor Zrt folyamatait áttekinthetőbbém hatékonyabbá, ezáltal gyorsabbá és költséghatékonyabbá tette.