Adatlap


Esettanulmány címe:
Ipar 4.0 megoldás CNC gyárban
Az esettanulmányban szereplő ügyfél ágazati besorolása:
feldolgozóipar
Az esettanulmányban szereplő ügyfél piaci bemutatása - ágazat, cégméret, piaci körülmények, erőforrások:
A 2014-ben alakult 12 főt foglalkoztató Bács-Kiskun megyei cég 2018-ban egy profilváltást követően korszerű, prémium CNC megmunkáló gépekkel és intelligens technológiák alkalmazásával jelent meg a piacon. A cég egyedi, kis és nagy méretű munkadarabok megmunkálását, valamint egyedi gépek tervezését és kivitelezését is vállalja. Gépparkjuk lehetőséget nyújt prototípus- és sorozatgyártásra egyaránt. Megmunkáló központjaik által biztosított bonyolult, nagy pontosságú alkatrészek gyártása, akár 3D modell alapján is. OKUMA portálmarógépükön a hegesztett szerkezeten kívül, henger jellegű alkatrészek megmunkálása is elvégezhető, akár 5000 mm-es hosszig. A vállalkozás folyamatosan törekszünk a megrendelői igényeknek való megfelelésre, s ennek érdekében a folyamatos fejlődésre, ezért kiemelkedő rugalmasságot nyújt. Az innovatív szemléletmódot tükrözi, hogy már a piac előtt járva foglalkoznak az ipar 4.0 által kínált lehetőségek maximális kihasználásával.
A megoldandó üzleti probléma bemutatása:
A szerszámgépekből való adatgyűjtés lokálisan, minden egyes gépből manuálisan kivitelezhető, amely zavarja a gyártást, és lassú, eseti adatgyűjtést tesz lehetővé, nehézkes, időigényes adatelemzési lehetőséggel. Emellett sok elemzés nem kivitelezhető a betanított mesterséges intelligencia modell nélkül, amit jelen megoldás kínál. Míg eddig ezen adatok begyűjtéséhez gépről-gépre kellene járnia a munkavállalónak, és a gyártást leállítva lemásolni az adott fájlokat, addig ez a rendszer valós időben, internetes felületen megjeleníti a begyűjtött adatokat. Több elemzés eredménye is látható az oldalon valós időben bárhonnan, amik csak az adatok begyűjtése utáni egyedi vizsgálat után lennének kiértékelhetők. Ezen adatok nélkül a projektek utókalkulációja és a munkák nyomon követése pontatlanabb és számottevően komplikáltabb lenne.
Az alkalmazott megoldás bemutatása és a bevezetést követően elért üzleti előnyök:
A szoftver segítségével a szerszámgépek pontos kihasználtságáról kapunk információt. Ezek az adatok automatizmusok segítségével emberi beavatkozás nélkül gyűjtődnek és dolgozódnak fel, így objektív, valós idejű képet kaphatunk a gépek állapotáról bárhol a világon. Értesülhetünk a hibákról, a rosszabb hatékonyságról vagy a karbantartási feladatokról anélkül, hogy a gyártást le kellene állítani, és a géphez odamenni. A CNC gépekből nyert adatok feldolgozásával pontosíthatók az utókalkulációk, észlelhetők a hibás darabok, és előre jelezhetők bizonyos események, mint például szerszámtörés, így a termelés optimalizálásával a vállalkozás profitábilisabb lesz, és a hatékony termelés révén versenyképesebb a piacon.